Zdielať  |
O nás   O nás
Kontakt   Kontakt
Cenník   Cenník
 
Kategorie
 
 
 

Články / SRDCE A JEHO DETOXIKÁCIA
 
„Existuje srdce z krvi a mäsa, tvar má ako nerozvinutý kvet lotosu a nachádza sa pod pľúcami a nad pečeňou. Existuje srdce duchovné; duch šen je transformáciou čchi a krvi a je základom života.“ (cit. z Li Tching, 1575 n.l.)

Keď uvažujeme o srdci aj z pohľadu tradičnej čínskej medicíny neprisudzujeme mu iba funkcie fyziologické, ako je to v západnej medicíne , ale pridávame aj psychický rozmer.

V čínskej medicíne sa považuje päť orgánov (cang)- pečeň, srdce, slezina, pľúca, ľadviny za najdôležitejšie orgány v ľudskom tele. Sú zhutnenou formou kozmickej energie piatich prvkov- dreva, ohňa, zeme, kovu a vody. Oni tvoria, riadia a organizujú mikrosvet človeka a všetky jeho procesy v tele. K nim sa pridružuje päť orgánov (fu), príslušné časti tela, zmyslové orgány ale i oblasti duševného a citového života.

I keď srdce (sin) je jinový orgán a patrí k elementu oheň z hľadiska istých svojích charakteristík je jangové - ohnivé a jeho jangová čchi ovplyvňuje a riadi celkový stav jangu v tele. Oheň v nás má tu najčistejšiu jangovú kvalitu- jemnosť a prchavosť , ľahkosť a jasnosť.

K srdcu patrí svetová strana – juh, ročné obdobie leto, farba červená. „Juh plodí horúčosť, horúčosť plodí srdce, srdce plodí krv...“ (Su-wen) Energia ohňa sa rýchlo šíri všetkými smermi bez hraníc.

Podľa orgánových hodín je jeho doba jangu medzi 11,00-13,00 hodinou, doba rovnováhy medzi 12,00-13,00 hodinou a doba jinu medzi 12,00-14,00 hodinou. Preto starí ľudia a chorí na srdce by sa mali chrániť v letnom období, keď je jang v jangu, pred priamym slnečným úpekom a horúčavou, hlavne v čase od 11.00-13,00 hodiny. Mnohí starší ľudia tým, že spotrebujú v horúcich letných mesiacoch všetky svoje životné šťavy a natoľko oslabia svoj jin- na jeseň umierajú. Zrkadlom funkcie srdca je farba tváre. Jej kvalita činnosti sa zobrazuje na nose (na jeho špičke), v očiach i na ušiach. Srdce má priame spojenie s jazykom a rečou. Keď niekto hovorí príliš mnoho a rýchlo, zbytočne stráca energiu srdca.

Orgány meridiánu srdca sú: srdce, tenké črevo, artérie, stredné ucho, osrdečník, jazyk a tvár. Tekutinou srdca je pot, emóciou radosť. No príliš mnoho prekypujúcej radosti škodí srdcu, lebo radosť ponecháva čchi v neusporiadanom, rozptýlenom stave a spomaľuje ju. Čchi opúšťa svoje miesto, čím sa ľudský organizmus dostáva do stavu chaosu a neporiadku . Vôňa vonia po spálenine. Chuť je horká, jemne zvieravá a sťahujúca smerom dole. V miernej podobe odvádza z krvi toxické látky a sťahuje plnosť .

Poruchy na dráhe meridiánu srdca sa obvykle premietajú v oblasti piateho, šiesteho a siedmeho hrudného stavca. Kvalitou srdca je bezpodmienečná láska, úcta a rešpekt, rozumný odstup, disciplína, tolerantný jazykový prejav. Dobrovoľné dávanie z vlastnej vôle, bez toho aby naše ego očakávalo uznanie. Obetavosť, schopnosť trpezlivo počúvať druhých, počuť, rozumieť a pochopiť. Prevziať zodpovednosť, mať čisté srdce, odvahu, schopnosť oddať sa niečomu a venovať tomu celú svoju sústredenú pozornosť. Vyžarovať teplo a súcit.

Láska vyžaduje integritu osobnosti a nezištnosť, úplnú odovzdanosť prítomnému okamihu a pripravenosť pripustiť k sebe veľmi blízko niekoho zodpovedne a bez zadných vrátok. Taká láska vzniká keď je srdce pokojné a ukazuje sa v celej svojej kráse. Tak ako mozog aj srdce má dve polovice ktoré by mali byť energeticky integrované. Ak tak nie je, hovoríme o polovičatosti, vlažnosti, ľahostajnosti...

Energia srdca je ušľachtilá, najčistejšia, najjemnejšia, najsubtilnejšia. Voda a oheň spolu tvoria našu spirituálnu os. Je to cesta z najhlbšieho jinu do najvyššieho jangu a k návratu k jin- k dokončeniu kolobehu podľa čínskej monády. Srdce v sebe uschováva esenciálnu čchi (ťíng-čchi), predovšetkým jej jinovú zložku. „V srdci sídli úrad panovníka, tvorčia sila šen a jasný úsudok.“ (Su-wen) Duch šen, ktorý sa podiela sa na emočnom a psychickom živote človeka je spirituálnou silou, ktorá poskytuje ohňu prístrešie. Šen disponuje dvoma druhmi vedomia , o dvoch kvalitatívnych úrovniach. Š-šen- poznávajúci duch je spirituálnym vedomím pripútaným k individuálnej existencii, t. j. naše bežné vedomie, psychika. Juan- šen je najvyšším, všeobjímajúcim a všetko prestupujúcim vedomím, alebo čistým kozmickým jangom.

Srdce je ako cisár, vládca z ktorého vyviera duch a všetko poznanie. Ak je vládca osvietený, podriadení (orgány) žijú v pokoji , v krajine (tela) vládne prosperita a blahobyt. Naopak, ak vládca nie je osvietený, hodnostári sa dostávajú do nebezpečenstva, lebo jeho politická moc je vážne ohrozená.

TČM učí, že srdce riadi krv a cievy. Ovplyvňuje kvalitu a cirkuláciu krvi, ale aj vplýva na kvalitu a stav tepien, žíl i vlásočníc. Ak má človek dostatok energie čchi na dráhe srdca, tak má pevné zdravie, dobrú myseľ, je horkokrvný so sklonom k vznetlivosti, panovačnosti až k zúrivosti.

Uvažujeme teraz o srdci z pohľadu západnej medicíny. Srdce je dutý sval, uložený v strede hrudníka. Je utvorený viacerými tkanivami. Srdečný sval (myokard) svojím stiahnutím vypudzuje krv do systému tepien a tak zásobuje bunky kyslíkom a výživnými látkami. Naopak svojím roztiahnutím túto odkysličenú krv nasáva cez žilný systém a tak udržuje dynamiku krvného obehu. Ak schopnosť kontrakcie myokardu zoslabne, ide o srdečnú nedostatočnosť, tá potom vedie k hromadeniu krvi v jednotlivých častiach tela a následne vedie k opuchom.

Srdce obklopuje a ochraňuje dvojvrstvová blana – osrdcovník (perikard). Často tu vznikajú zápaly spôsobené mikroorganizmami, alebo sa hromadí telesná tekutina, ktorá bráni srdečnej akcii.

Výstelka (endokard) srdca pokrýva celú vnútornú dutinu srdca a prekrýva aj chlopne. Streptokokové infekcie a i. podnecujú jej zápal, vznik krvných zrazenín v srdci a poškodzujú srdečné chlopne a ich funkciu. Toxická záťaž srdečného nervového systému môže spôsobiť poruchy srdečného rytmu, dysrytmiu. Ide o poruchu elektrického systému riadiaceho spôsob, akým sa sťahuje srdcový sval. Infekčné ložiská v mozgovom kmeni v časti- most, často vedú k srdcovej arytmii.

K rozličným tkanivám srdca patrí aj väzivo srdcového skeletu. Jeho pevnosť zabraňuje deformácii chlopní. Koronárny systém je spleť tepien a vlásočníc, ktoré sa plazia a vnárajú do srdca a privádzajú do neho okysličenú krv. Pri nedostatku kyslíka, vzniká ischemická choroba srdca alebo angina pectoris, pri akútnom nedostatku kyslíka vzniká infarkt myokardu.

Z hľadiska TČM (tradičnej čínskej medicíny) najväčší energetický vplyv na srdce má v cykle rodenia piatich prvkov pečeň a slezina. V cykle ovládania ľadviny. Pečeň ovplyvňuje väzivový i nervový aparát srdca ako aj kvalitu väziva v koronárnych cievach, tepnách i väzivo osrdečníka. Na ochorenia arteriálneho systému sa okrem mikrobiálneho ložiska v srdci podiela aj tukový metabolizmus, ktorý tiež podlieha pečeni. Slezina vplýva na kvalitu srdcového svalu ako aj na epitel perikardu, tiež riadi vegetatívny nervový systém. Podľa TČM je srdce spojené s jeho párovým orgánom – tenkým črevom. Podľa skúseností detoxikačnej medicíny JOALIS ide iba o jednu jeho časť - a to o dvanástorník (duodenum). Ložisko, alebo toxické zaťaženie tenkého čreva prináša problémy so vstrebávaním vitamínov, hlavne z radu B, stopových prvkov a minerálov. Chronický nedostatok vitamínu B pre CNS po mnohých rokoch môže spôsobiť duševné poruchy, demenciu, stratu pamäti a i. symptómy. Napríklad nedostatok vo vstrebávaní železa, horčíka alebo vápnika v kombinácii s ložiskami a chorobami ľadvín vedie k postihnutiu kostí a kĺbov, v kombinácii s pečeňou k postihnutiu periférneho nervstva a v kombinácii so slezinou sa často prejavuje degeneratívnymi ochoreniami väziva a svalstva. Ľudia ktorí majú problém s využitím energie potravy z tenkého čreva bývajú oslabení, tlstí, alebo aj veľmi chudí, neurastenici, t.j. telesne i duševne slabí s oslabenou odolnosťou voči psychickému a fyzickému zaťaženiu, so slabým energetickým potenciálom. I tu, na začiatku našich problémov možno označiť našu emocionalitu, jej poruchy, ktoré v spojení so zlou, nevyváženou stravou vytvárajú podmienky pre vznik ložiska a tým kladú pevný základ pre vznik srdcovo- cievnych ochorení.

Typické a nezameniteľné príznaky mikrobiálneho ložiska v srdci sú: nadmerné zadýchavanie po krátkej námahe, suchý kašel, veľké nezvládnuteľné emocionálne prejavy, zmeny nálad, človek ktorý si „všetko moc berie k srdcu“ a hneď sa rozplače, tlaky na hrudi, nadmerná ľakavosť, tachykardia.

Symptómy okruhu srdca sú: angina pectoris, mozgová skleróza, ucpávanie tepien na končatinách, vtieravý strach zo smrti, chronický pocit nedostatku radosti, chorobná túžba hovoriť, plač a smiech bez príčiny, častá bujará srdečnosť, reč ktorá po niekoľkých minútach slabne, zábudlivosť, prechodne zvýšená sexualita, predčasný výron semena, šklbanie svalstva, modranie pier a nechtov či končekou prstov, bezfarebná tvár, sklon k rečneniu, veľké množstvo snov, opakované sny o ohni, smrti a mŕtvolách, sny plné krvi.... Ako vidno, z uvedenej problematiky o srdci je zrejmé, že detoxikácia srdca je veľmi komplikovaná záležitosť.

Očista srdca patrí medzi najzložitejšie procesy, hoci paradoxne býva jedna z najpríjemnejších lebo detoxikačné prejavy, ktoré často doprevádzajú užívanie preparátov JOALIS väčšinou nie sú žiadne, alebo iba veľmi mierne a obvykle nastáva rýchla úľava od zdravotných problémov. Detoxikovať srdce chce len málokto. Práca terapeuta na tomto poli je často nedocenená, hoci môže byť pre klienta život zachraňujúcim činom.

(HARMÓNIA 7-8/2012)
 

Foto: Martin Srnák

Copyright © 2018 www.zdravetelo.com

               

Otváracie hodiny

Po-Pia 8:00 do 18:00 hod. Podľa objednávky

So- Ne + 50% príplatok

 
Powered by Webcredit s.r.o.